Aktualności

Dynowskie Sobótki: zmowa wody i ognia dla miłości - zaproszenie

Zapraszamy mieszkańców naszego regionu na widowisko plenerowe „Dynowskie Sobótki: zmowa wody i ognia dla miłości”, które rozpocznie się o godz. 20.30 przy ul. Sanowej w Dynowie/Zakole Sanu.

Zachęcamy również, aby dołączyć  do korowodu sobótkowego, który wyruszy o godz. 20.00 z dynowskiego rynku przy akompaniamencie Kapeli ludowej „Dynowianie” i przejdzie na miejsce widowiska ul. Sanową.

Zwracamy się do Państwa z prośbą, aby skorzystać z parkingu na terenie Ośrodka Turystycznego „Błękitny San” przy ul. Plażowej, który będzie czynny od godz. 19.30.

Obrzęd sobótkowy staje się pretekstem, aby rozmawiać o tradycji i kulturze ludowej dynowskiej społeczności lokalnej oraz wsi sąsiadujących z miastem. Inspirujemy się tekstem „Pieśń świętojańska o Sobótce” J. Kochanowskiego, który stanie się bazą do tworzenia widowiska, pracy z młodzieżą. Jednak treść i głębię tradycji da widowisku obrzędowość ludowa Dynowszyzny, a szczególnie ta okresu wiosenno letniego, rodzinne zwyczaje (stare pieśni, teksty poetów, opisy zwyczajów sobótkowych, scenki rodzajowe).

W ciągu 2 miesięcy udało nam się zebrać i przygotować oryginalny materiał muzyczny i tekstowy wynikający po części ze spotkań z mieszkańcami Dynowszyzny (Dynów, Ulanica, Dylągowa, Łubno, Dylągowa) oraz seniorami tworzącymi Chór Akord i Uniwersytetu Złotej Jesieni. Ponadto zgromadziliśmy dużą grupę młodzieży z Gimnazjum z Dynowa i Łubna, z którą nauczyciele i muzycy stworzyli muzykę do tekstu J. Kochanowskiego "Pieśń świętojańska o Sobótce"  oraz choreografię do widowiska.

W widowisku uczestniczy również młodzież z Ukrainy w ramach programu „Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży” dofinansowanego z Narodowego Centrum Kultury.

Widowisko jest realizowane w ramach projektu „Daleko do miasta: narracje o kulturze lokalnej” i jest dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura-Interwencje 2017   

Więcej informacji: www.dalekodomiasta.idynow.pl


Organizatorzy:
Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie
Gmina Miejska Dynów
Uniwersytet Złotej Jesieni i Zespół Teatralny Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Dynowie
/ P. Krystyna Dżuła/
Chór „Akord”/ P. Andrzej Kędzierski/
Chór młodzieży „Sobótkowy” MOK w Dynowie/ P. Daniel  Maziarz i P. Samuela Łach /
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej ul.  Barkówce (P. Adam Wandas)
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej Dynów Miasto (P. Dariusz Niedzielski)
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej Dynów Przedmieście (P. Leonard Prokop)
Kapela Ludowa „Dynowianie” MOK w Dynowie / P. Jacek Marszałek/
Zespół Szkół w Dynowie/ P. Monika Mączyńska/
Zespół Szkół nr 3 w Łubnie /P. Krystyna Trybalska i P. Roman Mryczko/
Przedszkole Miejskie w Dynowie / P. Ewa Sikora/
Koło Gospodyń Wiejskich w Dylągowej /P. Maria Pyrda/
Koło Gospodyń Wiejskich w Ulanicy /P. Agnieszka Karnas/
Zespół Śpiewaczy „Pogórzanki” z Pawłokomy /P. Agata Banaś/
Koło Gospodyń Wiejskich w Łubnie / P. Małgorzata Sieńko/
Stowarzyszenie „Aktywny Dynów”

Sponsor główny: Nadleśnictwo Dynów
Sponsorzy: Gminna Spółdzielnia S.CH. w Dynowie, Piekarnia Krupa
Patroni medialni: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta codzienna „Nowiny”, Nowiny 24, Tygodnik „Życie Podkarpackie”