Gratulacje dla Kapeli "Dynowianie"

W dniu 30 czerwca p. Jacek Marszałek kierownik Kapeli "Dynowianie" odebrał nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego za całokształt działalności w dziedzinie upowszechniania muzyki ludowej. O nagrodę dla kapeli wnioskował Burmistrz Miasta Dynowa.
Kapela Ludowa „Dynowianie” w 2020 r. obchodzi 20 -lecie swojej działalności artystycznej i w związku z tym zachęcamy Państwa do włączenia się w obchody ich Jubileuszu.

Przedstawiamy Państwu ich działalność i osiągnięcia.

Pierwszy publiczny koncert kapeli odbył się w 2000 roku z okazji X lecia Towarzystwa im. Brata Alberta w Dynowie. Wówczas kierownikiem kapeli był ceniony i uznany nauczyciel muzyki Antoni Dżuła. Ważnym wydarzeniem w dalszym rozwoju Kapeli było nagranie programu o jej działalności dla TVP w Rzeszowie przez redaktora Jerzego Dynię. Film był emitowany w 2002 roku i mocno zaakcentował działalność kapeli na Podkarpaciu. Kolejne lata działalności przynosiły coraz większą popularność Kapeli i udział w prestiżowych konkursach i imprezach kulturalnych.
Zespół koncertował nie tyko dla mieszkańców naszego regionu. Częste wyjazdy poza granice województwa, a nawet Polski umocniły jej pozycję w obszarze kultury ludowej i folkloru. Przez kolejne lata skład kapeli ulegał zmianie. Obecnym kierownikiem zespołu jest Jacek Marszałek. A w jej skład weszli:
- Marysia Wiśniowska- wokal

16. Andrzej Hałasik
17. Ryszard Potoczny
18. Marcin Kurzydło
19. Andrzej Sowa - reaktywował Kapelę w 2009 r.
20. Kamil Krasnopolski - kierownik od 2009 r. do 2014
21. Monika Pindyk
22. Maria Wiśniowska
23. Jolanta Krajewska-Łach
24. Iwona Prokop
25. Jan Kędzierski
26. Jacek Marszałek - kierownik od 2015 do nadal
27. Ryszard Wandas
28. Dariusz Kleczkowski
29. Dominik Undziakiewicz
30. Hanna Marszałek
31. ROMAN BIELEC – JEDYNY CZŁONEK KAPELI Z 20 LETNIM STAŻEM

Najważniejsze nagrody:

2000
Wyróżnienie w V Krajowych Targach Spółdzielczych w Kielcach przyznane przez Rade Nadzorczą i Zarząd Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni ,, Samopomoc Chłopska’’
2001
II Nagroda na II Międzynarodowym Przeglądzie Spółdzielczych Zespołów Artystycznych – Polanica Zdrój
2009
Zajęcie I miejsca w Chmielakowym Przeglądzie Kapel Ludowych - XXXIX Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów Krasnystaw
2010
Zajęcie II miejsca w XXIII Przeglądzie Kapel i Zespołów Ludowych Stylizowanych im. Jana Derlety - Szydłowiec
Zajęcie III miejsca w konkursie Kapel z cyklu ,,Starych Potraw Smak i Urok” organizowanym przez GOK w Błażowej
Udział w nagraniu Płyty ,,Kapele Ludowe Podkarpacia’’ wydanej przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie
Zajęcie I miejsca w Regionalnym Przeglądzie Kapel Ludowych w Pawłosiowie
2014
Otrzymanie Odznaczenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ,, Zasłużony Dla Kultury Polskiej’’ - Warszawa
Wyróżnienie w Wojewódzkim spotkaniu Kapel Ludowych z cyklu ,,Starych Potraw Smak i Urok’’ - Błażowa
Nagranie Płyty pt. ,,Biesiada z Kapelą Ludową Dynowianie’’
Wyróżnienie w V regionalnym Przeglądzie Kapel Ludowych w Wierzbnie
Zajęcie I miejsca w Regionalnym Przeglądzie Kapel Ludowych w Pawłosiowie
Wyróżnienie w XXI Spotkaniu Kapel Ludowych z cyklu ,,Starych Potraw Smak i Urok’’
2017
Otrzymanie Odznaczenia im. Ignacego Solarza które wręczył ZMW Dariusz Suszyński - Warszawa
2018
Zajęcie III miejsca w Przeglądzie kapel, śpiewaków, instrumentalistów ludowych w kategorii Duży i Mały - Dynów
Zajęcie III miejsca w Kategorii ,,Mistrz i Uczeń’’ na Wojewódzkim Spotkaniu Kapel Ludowych z cyklu ,,Starych Potraw Smak i Urok’’ - Błażowa
2019
Zajęcie I miejsca w V Roztoczańskim Festiwalu Kapel Ludowych organizowanym przez Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną w Zwierzyńcu

Kapela Ludowa „Dynowianie” nagrała dwie płyty:” Pogórzańska Nuta” (2012 r.) oraz „Biesiada z Kaplą Dynowianie” w 2014 r. Obydwie płyty były dystrybuowane do najważniejszym instytucji na Podkarpaciu. Popularność Kapeli wśród mieszkańców naszego regionu wzrosła po 2014 r. świadczy to o zapotrzebowaniu na ten rodzaj muzyki. Od 2015 r. Kapela uczestniczy rocznie w ponad 30 imprezach na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim.