Aktualności

Setne urodziny Pani Józefy Raczyckiej

W dniu 06 marca 2017roku Pani  Józefa Raczycka obchodziła 100 rocznicę urodzin.

Życie jubilatki związane jest obecnie z Dynowem, gdzie mieszka od 20 lat. W Urzędzie Stanu Cywilnego w Dynowie w księdze  urodzeń  założonej dla miejscowości Dylągowa - rok 1917, znajduje się akt urodzenia jubilatki.
Większą część swojego dojrzałego życia  Pani Józefa spędziła wraz  z rodziną w miejscowości Sielnica , na co dzień zajmując się prowadzeniem domu, wychowywaniem dzieci i pracą na roli. Życie Jubilatki przeplatane było chwilami radosnymi ale też i dramatycznymi, które w pamięci pozostawiły trwały ślad.

Pani Józefa wkraczając w dorosłe życie została zesłana z całą rodziną tj. rodzicami Heleną i Augustynem oraz rodzeństwem na Sybir. Dramat tego zdarzenia towarzyszy naszej Jubilatce przez całe jej życie .W czasie masowej deportacji Polaków na Sybir 10.02.1940r. Pani Józefa z rodziną została wywieziona w okolice miejscowości  Swiedłowsk. Pani Józefa miała wówczas 22 lata a jej siostra Paulina, która również dożyła sędziwego wieku u boku starszej siostry miała lat 20. Matka Pani Józefy  zmarła na zsyłce z głodu i wycieńczenia.. Po około 2 latach dramatycznych przeżyć na Sybirze, Pani Józefa i jej siostra Paulina zostały wywiezione do Uzbekistanu. Tam spędziły kolejne 2 lata ciężko pracując. Po 5 latach tułaczki, Pani Józefa powróciła wraz z ojcem i już nielicznym rodzeństwem do Polski ,osiedlając się w okolicy Lidzbarka Warmińskiego.

W 1958 roku Pani Józefa Raczycka powróciła w rodzinne strony i zamieszkała w Sielnicy.
Obecnie Jubilatka mieszka w Dynowie przy ul. Bartkówka .Spokojne i godne życie zapewniają Pani Józefie i jej młodszej siostrze Pani Paulinie Pustelnik, córka Pani Józefy Helena i jej mąż Zdzisław Wandasowie. Pani Józefa żyje w otoczeniu najbliższej rodziny tj. czterech córek wraz z rodzinami . Jubilatka doczekała się  pięciorga wnucząt i ośmiorga prawnucząt.


100-lecie urodzin mieszkanki Dynowa to  ważne  wydarzenie dla naszego Miasta.

W  dniu 7 marca 2017r. Burmistrz Miasta Dynowa Zygmunt Frańczak oraz Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Dynowie  Anna Nowicka – Hardulak  odwiedzili Szanowną Jubilatkę. Na urodzinową uroczystość przybili również przedstawiciele Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu Pani Joanna Preiss Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu, Pan  Marian Boczar Członek Zarządu Głównego Związku Sybiraków i Sekretarz Oddziału  Związku Sybiraków w Przemyślu  oraz Pan Jan Filozof członek Związku. Na ręce Jubilatki  Burmistrz Miasta Dynowa  złożył list gratulacyjny z okazji setnej rocznicy urodzin, kwiaty oraz przygotowane upominki. Największe emocje towarzyszyły Jubilatce podczas odznaczenia złotą Odznaką za Zasługi dla Związku Sybiraków. Pan Marian Boczar Członek Zarządu Głównego Związku Sybiraków w imieniu Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków wręczył  Pani Józefie Raczyckiej i jej siostrze Pani Paulinie  Pustelnik Złotą Odznakę za Zasługi dla Związku Sybiraków.

W uroczystych urodzinach uczestniczyła najbliższa rodzina Jubilatki . Oczywiście nie zabrakło tortu , szampana i toastu z życzeniami zdrowia i pogody ducha na kolejne 100 lat.  Spotkanie przebiegało w niezwykle rodzinnej i ciepłej atmosferze. Uroczystość urodzinowa przeplatana była wspomnieniami Jubilatki, często dramatycznymi  z wywózki na Sybir.
Pani Józefa Raczycka to skarbnica wiedzy historycznej. Jej pamięć z najdrobniejszymi szczegółami potrafi przywołać obrazy i przeżyte chwile. To była piękna lekcja historii na żywo, za którą serdecznie dziękujemy.
Niezwykłe wydarzenie utrwalił na fotografiach Pan Jan Prokop, pracownik Urzędu Miejskiego w Dynowie.


Droga Pani Józefo
"Z okazji  wspaniałego Jubileuszu życzymy Pani dużo zdrowia, szczęśliwych lat w gronie najbliższych
oraz  Bożego błogosławieństwa na kolejne lata życia.
Życzymy aby radość z każdej chwili życia towarzyszyła Pani jak najdłużej i już nie sto, ale dwieście lat.''

 

A.Nowicka-Hardulak
Kierownik USC w Dynowie