Aktualności

Wystawa, przedstawienie teatralne i koncert zakończą projekt „Opowieści wąskotorowe dla Niepodległej 1904 – 2019”

Inscenizacja teatralna ,,Poczet twórców i darczyńców pogórzańskiej ciuchci”, występ kapeli „Beka” z Przeworska oraz prezentacja wystawy mobilnej „Opowieści wąskotorowe” to wydarzenia finału projektu „Opowieści wąskotorowe dla Niepodległej 1904 – 2019”.

Spotkanie, otwarte i bezpłatne dla wszystkich chętnych, rozpocznie się ósmego listopada (w piątek) o godz. 14. 00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Przeworsku.

Projekt projektu „Opowieści wąskotorowe dla Niepodległej 1904 – 2019” zrealizowano na terenie pięciu gmin podkarpackich, przez które przejeżdża Przeworska Kolejka Wąskotorowa. W ciągu pięciu miesięcy zorganizowano między innymi jedenaście imprez plenerowych, konkurs literacki dla młodzieży, sześć inscenizacji teatralnych przygotowanych przez przedszkolaków oraz wystawę „Opowieści wąskotorowe”.

Projekt wymyśliła Aneta Pepaś – Skowron, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Dynowie, jako cykl działań edukacyjnych i animacyjnych prowadzonych w gminach, na terenie których znajduje się 7 stacji kolejki wąskotorowej na trasie Przeworsk-Dynów (woj. podkarpackie, powiat przeworski i rzeszowski).

W realizację projektu zaangażowały się samorządy lokalne i domu kultury. W czerwcu i w lipcu społeczności lokalne z poszczególnych miejscowości zorganizowały siedem koncertów i pikników na stacyjkach kolejki. Były to pikniki, na których występowały kapele i zespoły muzyczne. W Dynowie zorganizowano koncert kapel folkloru miejskiego, w którym zaśpiewały i zagrały cztery zespoły.

We wrześniu i w październiku zorganizowano konkurs literacki dla młodzieży szkolnej „Opowieści z pociągu dla Niepodległej”. Kanwą prac konkursowych były opowieści starszych, ich wspomnienia o podkarpackiej ciuchci.  Nagrodzono dziesięcioro autorów. Ich opowiadania i relacje można przeczytać na stronie internetowej projektu http://waskotorowa.idynow.pl/.

Zaś dzieci z pięciu przedszkoli przygotowały inscenizacje i animacje teatralno – muzyczne pod tytułem „Stoi na stacji Lokomotywa”.

Powstała również wystawa mobilna „Opowieści wąskotorowe dla Niepodległej w starej fotografii i dokumentach”. Na spotkaniu 8 listopada opowie o niej Józef Stolarczyk, dyrektor szkoły podstawowej w Bachórzu, który ją przygotował.

Wystawa składa się z siedmiu dwustronnych tablic, na których spopularyzowane są historia i współczesne losy kolejki wąskotorowej Przeworsk – Dynów. Zdjęcia, ilustracje i treści zaprezentowano w nowoczesny sposób. Przedstawiono na nich ludzi związanych z budową kolei, elementy infrastruktury (w tym tunel) oraz stacje i przystanki. Zaprezentowano archiwalne i współczesne fotografie.

Głównym organizatorem projektu jest Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie. Partnerami są: Starostwo Powiatowe w Przeworsku, Starostwo Powiatowe w Rzeszowie, Zarząd Dróg Powiatowych w Przeworsku, samorządy miast i gmin biorących udział w projekcie, Miejski Ośrodek Kultury im. Oskara Kolberga w Przeworsku, Gminny Ośrodek Kultury w Przeworsku, Ośrodek Kultury Miasta i Gminy w Kańczudze, Gminny Ośrodek Kultury w Hyżnem, Gminna Biblioteka Publiczna w Dynowie z/s w Bachórzu.

Projekt jest dofinansowany z pieniędzy Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017 – 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Więcej informacji: www.waskotorowa.idynow.pl

Aleksandra Fandrejewska - Tomczyk