Aktualności

30-lecie Samorządu Terytorialnego w Polsce

30-lecie Samorządu Terytorialnego w Polsce

27 maja, w rocznicę wyborów samorządowych w roku 1990, które symbolicznie rozpoczęły najnowszą historię polskiej samorządności, obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. W tym roku przypada 30. rocznica tego ważnego wydarzenia.
Wybory 27 maja 1990 roku były pierwszymi w pełni wolnymi wyborami w powojennej historii Polski. Były nie tylko ważnym wydarzeniem w historii polskich samorządów, ale też kluczowym z perspektywy demokratycznej transformacji po roku 1989 i upadku komunizmu.
30 lat temu została przygotowana ustawa o samorządzie terytorialnym, która zmieniła polską rzeczywistość, przywracając Polakom prawo współdecydowania o swoich lokalnych wspólnotach.
Samorząd terytorialny pozwolił zdecentralizować zarządzanie krajem, oddając głos obywatelom. To właśnie oni najmocniej angażują się w przedsięwzięcia, które dotyczą ich bezpośrednio i na które mają realny wpływ. Powierzenie poszczególnych zadań wspólnotom dało możliwość decydowania i współtworzenia najbliższego otoczenia.
30 lat samorządności to trzy dekady ogromnej pracy mieszkańców i samorządowców z polskich regionów, miast, miasteczek i wsi, to wielka lekcja samodzielnego decydowania o naszym najbliższym otoczeniu.
Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim, którzy współtworzyli i współtworzą naszą Małą Ojczyznę. Wszystkim byłym i obecnym samorządowcom i pracownikom samorządowym życzę pomyślnej realizacji prowadzonych przedsięwzięć i niesłabnącego zapału do podejmowania nowych wyzwań.
Podziękowania kieruję do byłych włodarzy, byłych i obecnych radnych Rady Miasta, przewodniczących zarządów osiedli oraz pracowników samorządowych. Dziękuję za Wasze zaangażowanie, codzienny trud oraz ciężką pracę na rzecz Dynowa i jego mieszkańców.
Życzę dużo zdrowia i wytrwałości w tej ważnej i odpowiedzialnej służbie oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

Burmistrz Miasta Dynów
Zygmunt Frańczak