Projekt pn. „Budowa kanalizacji sanitarnej w Dynowie przy ul. Bartkówka..." dofinansowany ze środków UE

Projekt pn. „Budowa kanalizacji sanitarnej w Dynowie przy ul. Bartkówka wraz z budową przejścia pod dnem rzeki San kanałem sanitarnym i rozbudową miejskiej oczyszczalni ścieków o instalację fotowoltaiczną” dofinansowany ze środków UE

W odpowiedzi na ogłoszony nabór w ramach osi priorytetowej IV Ochrona środowiska, Działanie 4.3 Gospodarka wodno-ściekowa Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, w dniu 14.11.2017 r. Gmina Miejska Dynów złożyła do Urzędu Marszałkowskiego wniosek o dofinansowanie projektu pn.: „Budowa kanalizacji sanitarnej w Dynowie przy ul. Bartkówka wraz z budową przejścia pod dnem rzeki San kanałem sanitarnym i rozbudową miejskiej oczyszczalni ścieków o instalację fotowoltaiczną”.

Projekt przeszedł pozytywnie wszystkie wymagane oceny: techniczną, formalną i merytoryczną, jednak ze względu na brak środków finansowych został pierwotnie umieszczony na liście rezerwowej wniosków do dofinansowania. W wyniku oszczędności poprzetargowych i zwiększenia środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów z zakresu ochrony środowiska w ramach RPO WP został wybrany przez Zarząd Województwa Podkarpackiego do dofinansowania ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Obecnie Miasto, po przygotowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów,  oczekuje na  podpisanie umowy o dofinansowanie przedmiotowego projektu z Zarządem Województwa Podkarpackiego.

Kwota pozyskanego dofinansowania ze środków Unii Europejskiej wynosi ok. 9 mln zł.

Przedmiotem projektu jest budowa kanalizacji sanitarnej w Dynowie przy ul. Bartkówka wraz z budową przejścia pod dnem rzeki San kanałem sanitarnym, budową przepompowni ścieków i rozbudową miejskiej oczyszczalni ścieków o instalację fotowoltaiczną.
W 2020 r. w ramach przedmiotowego projektu wybudowano przejście pod dnem rzeki San kanałem sanitarnym  (ok. 700 mb)  i przepompownię ścieków obok budynku OSP Bartkówka.
Do wybudowania planowane są 3 przepompownie ścieków i kanalizacja sanitarna o długości 9,8 km zgodnie z dokumentacją techniczną.

Zadanie obejmuje również wykonanie instalacji fotowoltaicznej o mocy 36,9 kWp na terenie oczyszczalni ścieków w Dynowie.

Długość kanalizacji do wybudowania: ok. 10 km (przewody kanalizacyjne wraz z uzbrojeniem i urządzeniami bez przyłączy)
Długość przyłączy do wybudowania: ok. 800 m
Długość kanalizacji sanitarnej wybudowanej: ok. 700 m

Projekt obejmuje budowę kanalizacji sanitarnej przy ul. Bartkówka od Dąbrówki Starzeńskiej do firmy „Fabryka Stołów i Krzeseł Jaker”.

Wartość projektu ogółem: 15 019 564,21 zł
Wydatki kwalifikowane: 10 720 712,29 zł
Dofinansowanie ze środków UE: 9 112 605,44 zł (85 % wydatków kwalifikowanych)

Wkład własny wraz z kosztami niekwalifikowanymi : 5 906 958,77  zł

Po podpisaniu umowy o dofinansowanie z Zarządem Województwa Podkarpackiego  Gmina ogłosi przetarg na wyłonienie wykonawcy zadania. Rzeczywista wartość projektu i dofinansowania będzie znana po rozstrzygnięciu przetargu.

Planowany termin zakończenia realizacji projektu: I kw. 2023 r.
Cele ogólne projektu to: poprawa jakości życia mieszkańców Dynowa, wzrost atrakcyjności obszaru dla inwestycji gospodarczych, ograniczenie zanieczyszczenie środowiska naturalnego ze szczególnym uwzględnieniem rzeki San.
Celem bezpośrednim jest wzrost liczby ludności korzystającej z systemu oczyszczania ścieków w Aglomeracji Dynów.